Kvalita čističek vzduchu se odvíjí od použitého filtru

Čističek vzduchu je na trhu celá řada, liší se svými vlastnostmi, získanými certifikáty, designem, cenou apod. Jednotlivé faktory jistě hrají roli v rozhodování, nicméně při výběru čističky vzduchu byste se měli primárně zaměřit na to, jaký využívá filtr. Právě ten totiž hraje zásadní roli v tom, jaké viry, bakterie, plísně, kvasinky, pyly, prach, roztoče apod. čistička vzduchu zachytí.

Čističky vzduchu využívají různé typy filtru.
Mimo ionizátory či uhlíkové filtry, které se objevují spíše doplňkově, můžeme rozeznat 4 základní typy.

Jedná se o:

  • HEPA filtr,
  • elektrostatický filtr,
  • vodní filtr,
  • fotokatalytický filtr.

Připravili jsme pro vás přehled těchto typů filtrů, jejich předností a nedostatků.

HEPA filtry

HEPA filtry vyvinula NASA jako ochranu před radioaktivními částicemi. Jsou vysoce kvalitní a najdete je u čističek vzduchu relativně často. V rámci HEPA filtrů najdete relativně široký sortiment za nízké ceny. Podle oficiálních údajů výrobce dokáží zachytit částice o průměru 0,3 mikronů. Dokáže tedy zachytit velmi malé částice, ale bohužel není dostačující v případě virů, protože ty jsou ještě menší než zmíněných 0,3 mikronů.

Vedle této zásadní nevýhody, je další mezerou čističek vzduchu s HEPA filtrem jejich zvýšená hlučnost. Ta je způsobena zabudovaným ventilátorem. Současně se HEPA filtry zanáší, a je tedy potřeba je pravidelně měnit, protože pokud jsou zanesené, tak se snižuje účinnost filtrace.

Výměna filtrů může být také poměrně nákladná, a to až v řádu 1000 – 3000 Kč za měsíc. V případě, že se filtry zapomínají měnit, nečistoty se v nich ucpávají a množí. Taková čistička vzduchu má potom ve skutečnosti negativní účinnost.

Elektrostatické filtry

Elektrostatické filtry fungují na bázi magnetismu. Pomocí statické elektřiny dochází k nabíjení jednotlivých částic ve vzduchu, které se následně usazují na zvláštních separačních deskách.

Tyto filtry se nemusí měnit, jsou relativně tiché, mají nízké provozní náklady, ale nejsou příliš účinné. Nemají totiž zabudovaný ventilátor a nedokáží tedy natáhnout a očistit vzduch v celé místnosti. Elektrostatické filtry většinou čistí vzduch jen ve svém bezprostředním okolí. Vůně ionizovaného vzduchu navíc nemusí být všem osobám příjemná.

Navíc tento filtr dokáže zachytit pouze větší částice. Pokud byste s jeho pomocí chtěli zachytit i pachy a kouř, pak vám elektrostatické filtry příliš nepomohou.

Vodní filtry

Účinnost vodních filtrů je relativně nízká, pohybuje se mezi 50 a 70 %. Mezi jeho výhody patří, že není příliš hlučný, má nízké provozní náklady, a navíc současně slouží i jako zvlhčovač vzduchu. Vodní filtry není potřeba měnit, ale nečistoty, které zachytí, se ukládají do nádržky s vodou. Voda se ovšem vypařuje a nečistoty v ní postupně přibývají, takže je třeba pravidelně nádobku měnit a nádobku čistit, aby v ní nevznikal vodní kámen.

Fotokatalytické filtry

Fotokatalytické filtry využívají chemické reakce (fotokatalýzy), což je přirozený rozklad některých látek působením světla za přítomnosti katalyzátoru. Touto kombinací je zajištěn rozklad bakterií, virů, plísní a dalších nečistot na oxid uhličitý a vodu. U čističky vzduchu Nano-Flow se navíc potvrdilo, že dokáže ze vzduchu odstranit i viry velikosti 0,1 mikronů, tedy stejně velké viry jako je současný koronavirus.

Většina čističek vzduchu na trhu pouze kumuluje nečistoty v mechanických filtrech, pouze fotokatalytický filtr jako jediný typ dokáže nečistoty zničit, a nikoliv je pouze zachytit. Další výhodou je, že tento filtr není potřeba měnit a jeho údržba je snadná.

Výrobci ostatních typů filtrů a konkurenčních čističek vzduchu někdy uvádějí, že nevýhodou fotokatalytických filtrů je uvolňování ozonu. Máme dokázáno, že u nanočističek Nano-Flow tomu tak 100% není. Jedinou nevýhodou tohoto typu čističek vzduchu je tak, mimo trochu vyšší ceny u kvalitních typů, psychologický aspekt, kdy zákazník nevidí na filtru zachycené nečisoty. Rozklad se totiž děje na molekulové bázi. Z toho důvodu u těchto čističek dbejte na doložené certifikáty a ověření účinnosti.

 

Na trhu tedy najdete čističky vzduchu s různými filtry. Pokud hledáte nejvyšší kvalitu, pak doporučujeme právě čističky s fotokatalytickými filtry, které zachytí a úspěšně zničí i ty nejmenší škodliviny. Pro více informací nás kontaktujte, rádi vám s výběrem pomůžeme.